VEČER ŠPANĚLSKÝCH A JIHOAMERICKÝCH RYTMŮ A MELODIÍ

V podání flétnistky Mariie Mikhailové i kytaristy Libora Janečka zazní především hudba světoznámého argentinského skladatele, zakladatele stylu Tango nuevo, Astora Piazzolly. Z jeho díla budou uvedeny skladby starého i nového tanga, ale také

 nádherná duchovní skladba Ave María. Tvorba Astora Piazzolly byla velikou inspirací pro dalšího významného argentinského skladatele a koncertního kytaristy Máxima Diega Pujola. Jednotlivé části jeho originální kompozice pro flétnu a kytaru, Suity Buenos Aires,jsou vlastně názvy předměstí hlavního města Argentiny.

Alternativu k argentinské hudbě jsou brazilské samby Celsa Machada z cyklu

Musiques populaires brésiliennes ( Populární hudba brazílie ). Spolu s dalšími skladbami z latinské Ameriky představují hudbu, která v sobě mísí vlivy evropských přistěhovalců s jihoamerickým folklórem.

Nebudou chybět ani  skladby pro sólovou kytaru ze Španělska. Ze země, kde

vznikla nejen kytara, ale současně s ní i moderní kytarová technika. El vito s nádechem flamenca a typickou kytarovou technikou rasgueado  ale i transkripce romantické serenády Cádiz skladatele i pianisty  Isaaca Albénize.

 

MgA. Mariia Mikhailova (1989) studovala hru na flétnu na hudebním učilišti v Togliatti (Ruská federace). Ve studiu dále pokračovala na státní Konzervatoři Sobinova v Saratově. Od roku 2012 působila v symfonickém orchestru ve městě Ryazan (první flétna).

Navštěvovala mistrovské kurzy u vynikajících pedagogů: Denis Lupačev, Vincent Luka, Seiya Ueno, János Bálint, Peter Verhoyen, David Formisano a rovněž se zúčastnila několika soutěží (International competition woodwind instruments v Togliatti atd.) Hrála v různých hudebních projektech např. Mládežnický symfonický orchestr Povolžia (Togliatti, Samara), Řeka Talantov (Petrohrad), Komorní orchestr Arpeggione (Moskva, Brunej Darussalam), Music Alp (Francie). V roce 2019 absolvovala magisterské studium na JAMU v Brně u prof. Václava Kunta a věnuje se koncertní a pedagogické činnosti.      

 

Libor Janeček ( 1969 ) je  absolventem brněnské konzervatoře. V letech 1992 - 2008  účinkoval v koncertním duu Instrumental tandem  ( kytara - akordeon) se zaměřením na argentinské tango Astora Piazzolly a jihoamerickou hudbu. Byla vydána CD s hudbou Astora Piazzolly a dalších jihoamerických skladatelů ( Tango nuevo - debutové CD ve vydavatelství Spirála) a v roce 2006 Tango porteňo ( Radioservis ). V současné době se věnuje sólové koncertní činnosti, účinkuje v komorním duu ( kytara - flétna ) i triu ( kytara - flétna - soprán ). Jako sólista vystupoval  s Tišnovským komorním orchestrem. Nahrává pro Český rozhlas v Brně.

Čas a místo konání