SLAM POETRY

Motto: “Stát se textem!” (Bohdan Bláhovec). 

Slam poetry vznikla v polovině 80. let v USA a od té doby se rozšířila po celém světě. Slam poetry nelze zaměňovat s autorským čtením či recitační soutěží. Autoři - performeři se zaměřují na to, co sdělují a jak to sdělují. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie a divadla. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky, jde do jisté míry o interaktivní disciplínu (diváci bodují, zapojují se, předávají energii, rozhodují...). Do hry přichází i mimika, výraz, pohyb, rytmus i sdělení textu či principy improvizace. Slam poetry dobře charakterizuje head line:
POEZIE vs. SHOW! 

Ve slam poetry se soutěží na mnoha úrovních, formátech a místech: exhibice v klubech, na festivalech, na univerzitách, v kavárnách, knihovnách… Sami organizujeme akce v desítkách měst ČR, ale přijedeme udělat show i k vám do klubu, do školy (ZŠ, SŠ, VŠ) se speciálním programem, na festival nebo jinou akci. Nabídneme vám individuální přístup i vhodný formát vystoupení, umíme se přizpůsobit i tématicky. Naše zkušenosti se slam poetry sahají až do jejího “importu” do ČR (r. 2003). 

Ačkoli slam poetry je živel sám o sobě, jde o uznávaný specifický umělecký žánr. Věděli jste, že např. německá scéna slam poetry je zapsána jako nehmotná památka UNESCO? I v ČR se slam poetry už dostává do čítanek literatury, píší se o ní studie a diplomové práce.  

Čas a místo konání